Komentarze (0)
Historia koktajlu cz.1
Etymologia słowa koktajl jest niejednoznaczna i fascynująca zarazem.
W tym tekście zamieszczę kilka teorii o powstaniu słowa, które określa kierunek rozwoju współczesnej kultury barowej.
W dawnej Anglii słowo koktajl miało oznaczać konia mieszanej rasy, któremu podcinano mięsnie odpowiadające za opuszczanie ogona. Po tym zabiegu wierzchowiec miał nie opuszczać ogona, który zaczynał przypominać ogon koguta (cock tail).
Francuskie źródła podają , że słowo koktajl pochodzi od coquetier czyli kieliszka do jajek. W tego rodzaju kieliszku miano we Francji podawać napitki składające siez mieszanek różnych alkoholi, nazywane coquatel.
Jedna z teorii prowadzi do Nowego Orleanu i tamtejszego aptekarza, który miał z lubością oddawać się sztuce mieszania różnych spirytusów, aby następnie sprzedawać je w różnych celach – nie tylko leczniczych.
Meksyk – tutaj pochodzenie słowa koktajl przypisuje się księżnie o imieniu Coctel, której ojciec miał być producentem tajemniczych mieszanek.
Większość teorii o powstaniu słowa koktajl i nazwaniu jego mianem mieszanki różnych trunków z dodatkiem cukru, bitterów i innych płynów, prowadzi do jednak do kogutów.
Kogut był bardzo często widniejącym motywem na szyldach karcz, oberży i zajazdów.
Kogucimi piórami często oznaczano butelki z alkoholem, aby łatwiej rozróżniać ich rodzaje.
Nie bez znaczenia wydają się tutaj także walki kogutów. Przed walkami zwierzęta miały być często pojone przez ich właścicieli mieszankami różnych alkoholi, aby zwiększyć waleczność i werwę zawodników.
Zwyczajem bywało także to, że właściciel zwycięskiego ptaka miał stawiać innym zawodnikom kolejkę.
W takiej właśnie sytuacji pewien amerykański barman miał polać zawodnikom kolejkę. Okazało się, że nie wystarczy mu dla wszystkich gości jednakowego napitku. Zmieszał więc końcówki różnych trunków w dzbanie, wymieszał przy użyciu kogucich piór. Mieszanka tak przypadła gościom do gustu, że napój ochrzczono kogucim ogonnem.
CDN :)
Zapraszam na moją stronę www.waszbar.pl